Zoopsycholog


zoopsychologia dla zwierząt Psy i koty przez wieki mieszkania w domostwach nauczyły się komunikować z ludźmi, tak i my do pewnego stopnia umiemy czytać ich mowę. Czasem jednak zdarza się, że nasz ukochany czworonóg zaczyna zachowywać się w sposób dla nas niezrozumiały i jednocześnie problematyczny. Zrywa się cienka nić porozumienia i zaczynamy rozglądać się za pomocą.
Pierwsze kroki kierujemy zazwyczaj do gabinetu weterynarii, gdzie lekarz po badaniu informuje, że problem nie jest natury zdrowotnej i zwierzę z fizycznego punktu widzenia jest zdrowe. a jednak, znamy naszego podopiecznego na tyle dobrze, że wiemy iż jego zachowanie nie jest takie jak powinno być.

technik weterynari i miłośnik zwierząt W takiej sytuacji nie warto czekać aż problem rozwiąże się sam, bo przeważnie niestety czas utrwala i pogłębia nieprawidłowe zachowania. Pomocny będzie zoopsycholog/behawiorysta. Wielu z Państwa zapyta: Behawiorysta? Psycholog dla zwierząt? Okazuje się że właśnie tak. Już śpieszę z wyjaśnieniem.
Otóż zoopsycholog według definicji jest specjalistą w zakresie relacji człowiek - zwierzę. Jest mediatorem, który pomaga w stworzeniu satysfakcjonującej dla obu stron relacji. Pracuje przede wszystkim z właścicielem i nie oddziałuje bezpośrednio na zwierze. Natomiast behawiorysta skupia się na zachowaniach i odruchach zwierząt, a pracuje bezpośrednio ze zwierzęciem.

pomoc dla psów i kotówJestem zoopsychologiem, behawiorystą co oznacza, że w swojej pracy wykorzystuję zarówno techniki behawioralne jak i terapie systemowe. Zawsze jednak niezależnie od zastosowanej terapii czy techniki, najważniejsze dla mnie jest dotarcie do sedna problemu i wyeliminowanie tak by mieć pewność że nie powróci w przyszłości. Moim zadaniem jest zarówno pomoc właścicielom w stworzeniu satysfakcjonującej relacji pomiędzy właścicielem a zwierzęciem, ale także redukcja i usunięcie niepożądanych i niepokojących zachowań zwierzęcia. Wnikliwa obserwacja zachowań, przyzwyczajeń wraz ze środowiskiem i atmosferą w jakiej znajduje się właściciel ze swoim pupilem, jest niezbędna do właściwego zdiagnozowania problemu a w dalszym etapie ułożeniu odpowiedniej terapii.